Rodzina nie akceptuje Twojej twórczości? Zobacz, jak sobie z tym poradzić

Pisarskie początki nie są łatwe. Pierwszym czytelnikiem często jest ktoś z rodziny, jednak nie zawsze reakcja jest tą jakiej oczekiwaliśmy. Inną sytuacją jest, kiedy rodzina w ogóle nie akceptuje naszej twórczości i wtedy odrzucenie dokonuje się bez jakiegokolwiek czytania. Dziś podpowiadamy, jak radzić sobie w obu tych przypadkach.

Co zrobić, gdy opinia rodziny jest negatywna?

Jeśli rodzina przeczytała Twoją twórczość, zaznajomiła się z nią i mówi Ci: „nie”. Nie ma się co zrażać od razu. Odpowiedz sobie najpierw, ile osób tak naprawdę zapytałeś. Niedużo. Warto więc spróbować gdzie indziej. Jako autor musisz pamiętać, że są różne gusta czytelnicze – Twoi rodzice niekoniecznie muszą rozczytywać się w fantastyce lub nie rozumieć filozofii.

Spróbuj poprosić swoich najbliższych by powiedzieli Ci co dokładnie w Twojej twórczości im się nie podoba – konstruktywna krytyka jest bardzo ważna, tak samo jak uzasadnianie sądów przez czytelników, zbieraj więc opinie.

Oczywiście słowo „nie” z ust najbliższych już przy pierwszym czytaniu przez kogoś Twoich tekstów może zniechęcić, od Ciebie jednak zależy czy będzie to zniechęcające absolutnie, czy zmotywuje Cię do szukania innych czytelników.

W takiej sytuacji najlepiej będzie, jeśli ze swoją twórczością wyjdziesz w poszukiwaniu innych odbiorców. Jeśli jednak obawiasz się ponownego odrzucenia zacznij może od kół lub kursów pisarskich. Często są organizowane warsztaty z kreatywnego pisania przy okazji niektórych większych wydarzeń kulturalnych przez biblioteki, wydawnictwa lub uniwersytety i inne ośrodki powiązane z szerzeniem kultury lub literatury, jak na przykład muzea.

Pozwoli Ci to nie tylko na zaprezentowanie swojej twórczości przed osobą związaną z literaturą, ale również ludźmi tworzącymi tak samo jak Ty. Otrzymasz więc głos szerszej grupy osób na podobnym do Twojego poziomie osadzenia w temacie tworzenia. Udział w podobnych spotkaniach pozwoli Ci na pewnego rodzaju wsparcie psychiczne, które w początkach własnej twórczości jest kluczowe.

Jeśli jesteś uczniem rozważ podzielenie się próbką twórczości z Twoim polonistą. Jego wykształcenie pozwoli mu spojrzeć na Twoją twórczość bardziej obiektywnym okiem i zwróci uwagę na formalną oraz merytoryczną konstrukcję utworu.

Ważne jest byś zebrał jak najwięcej opinii. Jeśli usłyszysz, że Twoja twórczość wymaga pracy, to nie jest powód do zmartwień. Zapisawszy się na warsztaty lub do kół może szlifować swoje umiejętności. Możesz również szlifować je i bez nich, ale konstruktywna krytyka lub pochwała to bardzo ważne drogowskazy na początku drogi literackiej.

Co zrobić, gdy w ogóle nie chcą czytać?

Jeśli Twoja rodzina w ogóle nie akceptuje tego, że piszesz i nie chce mieć do czynienia z Twoją twórczością, powinieneś podobnie jak w pierwszym przypadku znaleźć innych czytelników. Jeśli zależy Ci na opinii kogoś kto jest dla Ciebie ważny skieruj się do dalszej rodziny lub do swoich przyjaciół – kogoś komu ufasz. Ważne jest by mieć wsparcie psychiczne od kogoś bliskiego.